Fakty i mity o Omanie 

Oman to niezwykle egzotyczny i wciąż nieodkryty kierunek. Na temat Omanu krąży wiele mitów. Dziś przyjrzymy się fakty i mity o Omanie.

Popularne mity o Omanie i ich obalenie

Oto kilka popularnych mitów o Omanie, które warto obalić:

Wbrew powszechnemu przekonaniu, Oman jest bardzo różnorodny krajobrazowo. Oprócz pustynnych terenów posiada przepiękne gaje palmowe, zielone oazy i doliny (zwane wadis), górzyste tereny jak Dżabal Ahdar (gdzie rosną owoce i kwiaty) czy Dżabal Shams oraz tereny nadbrzeżne z bujną roślinnością. Szczególnie region Dhofar na południu Omanu i okolice Salalah podczas pory monsunowej zamieniają się w zielony raj – to idealny czas dla miłośników bujnej zieleni.

To nieprawda. Omańskie kobiety cieszą się stosunkowo dużą wolnością i prawami w porównaniu z niektórymi innymi krajami Bliskiego Wschodu. Mają prawo do głosowania, są aktywne zawodowo, zajmują wysokie stanowiska państwowe (Ministrem Edukacji w Omanie jest kobieta) i stanowią znaczący procent absolwentów uczelni wyższych. Omanki są coraz bardziej niezależne, prowadzą własne biznesy i zajmują wysokie stanowiska dyrektorskie i menadżerskie. 

Przeciwnie! Oman jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na Bliskim Wschodzie. Charakteryzuje się niskim poziomem przestępczości, przyjaznym nastawieniem mieszkańców do cudzoziemców i stabilną sytuacją polityczną. Turyści są tu witani bardzo serdecznie. Nie bądźcie zaskoczeni jeśli nieznajomy Omańczyk zaprosi Was do domu na filiżankę kawy omańskiej i poczęstuje daktylami. Omańczycy słyną ze swojej gościnności i otwartości na turystów. Nie bądźcie też zaskoczeni jeśli jakiś Omańczyk zechce zapłacić za wasze zakupy lub posiłek w restauracji – ten gest uprzejmości jest częsty wśród Omańczyków.

Oman to nowoczesne państwo, które zachowało swoje tradycje. Kraj dynamicznie się rozwija, inwestując w edukację, infrastrukturę i technologię, przy jednoczesnym poszanowaniu swojego bogatego dziedzictwa kulturowego. Oman to kraj cywilizowany, nie ucinamy tu nikomu rąk za ewentualną kradzież tylko jak w każdym normalnym cywilizowanym kraju taka osoba udaje się do więzienia 🙂

Choć temperatura w niektórych regionach może być wysoka, Oman oferuje zróżnicowane strefy klimatyczne. Góry Dżabal Akhdar potrafią mieć znacznie niższe temperatury, a region Dhofar podczas monsunu jest wręcz chłodny i wilgotny. Najlepszy czas na wizytę w Omanie to październik do kwietnia – wtedy temperatury wynoszą około 30 stopni.

Chociaż ropa naftowa była tradycyjnie głównym źródłem dochodu, rząd intensywnie dywersyfikuje gospodarkę. Obecnie inwestuje się w turystykę, handel, rolnictwo, rybołówstwo oraz sektor usług, zmniejszając uzależnienie od wydobycia ropy.

Rzeczywistość jest zupełnie inna. Oman oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku – od wspinaczki górskiej, przez nurkowanie w Zatoce omańskiej, po wędrówki w malowniczych wadis i zwiedzanie jaskiń czy wizytę na pustynii. Każdy tu coś dla siebie znajdzie.

Omanki jak najbardziej samodzielnie prowadzą samochody, są mobilne, poruszają się często bardzo luksusowymi modelami aut. 

Wielokrotnie widuję kobiety omańskie na zakupach w sklepie czy w kawiarniach – najczęściej udają się tam w pojedynkę lub ewentualnie z koleżanką bądź członkinią jej rodziny. Więc nie jest to prawdą, że nie wolno kobietom poruszać się samodzielnie. Ponadto warto dodać iż świętej pamięci Sułtan Kabus (poprzedni władca Omanu) w 1972 roku wypowiedział słynne słowa: w tym kraju każdy jest sobie równy.

Te mity często wynikają z braku wiedzy i stereotypowego postrzegania krajów Bliskiego Wschodu. Oman to fascynujący, różnorodny kraj o bogatej historii i kulturze, który wart jest poznania i zrozumienia.

Przeczytaj również: Oman – dlaczego warto tam pojechać?

Prawdziwe informacje o Omanie

Obaliliśmy już kilka mitów na temat Omanu. Jakie są więc prawdziwe informacje o Omanie? Jakie są fakty o Omanie? Poniżej dawka przydatnych informacji 🙂

Oto rzetelne informacje o Omanie:

Fakty o Omanie – Geografia i klimat

Fakty o Omanie – Historia

Fakty o Omanie – Ustrój polityczny

Fakty o Omanie – Gospodarka

Fakty o Omanie – Demografia

Fakty o Omanie – Kultura

Fakty o Omanie – Ciekawostki

Co jest faktem, a co mitem o Omanie

FAKTY:

Fakty o Omanie – informacje o Omanie

Fakty o Omanie – Demografia

Fakty o Omanie – Gospodarka

MITY:

Mity o Omanie: Oman to tylko pustynny kraj

Mity o Omanie: Całkowity brak praw kobiet

Mity o Omanie: Całkowicie konserwatywne społeczeństwo

Mity o Omanie: Niebezpieczny kraj

Mity o Omanie: Brak możliwości rozwoju

CIEKAWOSTKI:

Oman to nowoczesne państwo, które szanuje tradycję, ale otwarte jest na zmiany i rozwój.

Nieprawdziwe przekonania o Omanie

Oto najczęstsze nieprawdziwe przekonania o Omanie:

Nieprawdziwe wyobrażenia geograficzne

  1. Oman to wyłącznie pustynny krajobraz

Nieprawdziwe przekonania społeczne

  1. Kobiety są całkowicie pozbawione praw
  1. Społeczeństwo jest całkowicie zamknięte

Nieprawdziwe przekonania ekonomiczne

  1. Gospodarka oparta wyłącznie na ropie

Nieprawdziwe przekonania kulturowe

  1. Mieszkańcy żyją w całkowitym tradycjonalizmie

Nieprawdziwe wyobrażenia o bezpieczeństwie

  1. Oman jest niebezpiecznym krajem

Kluczowe przesłanie: Oman to kraj znacznie bardziej nowoczesny, niż powszechnie się wydaje. Kraj, który ma wiele do zaoferowania zarówno turystom jak i osobom chcącym zamieszkać tutaj na dłużej 🙂

Go To Top

Write a review